۹ می (۲۰ ثور) : روز اروپا [fr]

"اروپا نه یکدم و آنناً ، و نه هم در اعمار جمعی بوجود خواهد آمد : اروپا بذریعهء اجراآت عملی، نخست با ایجاد یک همبستگی واقعی عرض اندام خواهد کرد." – روبِرت شومَن

همه ساله، فرا رسیدن تاریخ ۹ می (۲۰ ثور) که به روز اروپا مسمأ گردیده است، از صلح و اتحاد در قارهء اروپا تجلیل بعمل می آورد.

این یوم مصادف است به تاریخ بزرگداشت از "اعلامیهء شومَن" : https://europa.eu/european-union/about-eu/symbols/europe-day/schuman-declaration_fr

در همین روز، در سال ۱۹۵۰ میلادی (سال ۱۳۲۹ هجری شمسی) آقای روبِرت شومَن، وزیر امور خارجه وقت جمهوری فرانسه در تالار "ساعت" مقر وزارت امور خارجه - "کیِ دورسیِ" – هوتل وزیر امور خارجه کشور– یک نُطق تاریخی ایراد، و طی آن یک شکل و شمایل جدید همکاری سیاسی برای اروپا را که بروز هر نوع جنگ را در میان ملت های قاره متذکره غیر قابل تصور می ساخت، معرفی و ارائه نمود.

بیانیه متذکره منحیث متن موسس اعمار اروپا توصیف می گردد.

بدین منوال، آقای روبِرت شومَن ضمن سخنرانی خویش ایجاد یک سازمان مسئول تشریک تولیدات زغال و فولاد فرانسه و آلمان را پیشنهاد می نماید. متن مذکور بتاریخ ۱۸ اپریل سال ۱۹۵۱ میلادی (۳۰ حمل سال ۱۳۳۰ هجری شمسی) منتج به عقد معاهدهء پاریس گردید، و "جمعیت زغال و فولاد اروپا" در میان شش دولت اروپایی (فرانسه، آلمان، ایتالیا، بلژیک، هالند و لوکزامبورگ) بنیان گذاشته شد.

پیشگامان موسس اتحادیهء اروپا با ایجاد جمعیت اقتصادی اروپا – (سی.او.او.) و جمعیت نیروی هسته ای اروپا – (یوراتوم) بتاریخ ۲۵ مارچ سال ۱۹۵۷ میلادی (۶ حمل سال ۱۳۳۶ هجری شمسی) در شهر روم، سنگ تهداب یک امر بزرگتری را گذاشتند : یعنی، بنیاد یک وحدت بلاانقطاع تنگاتنگ تر که مردمان قارهء اروپا را در صلح، رفاه و همبستگی از بهر ۴ آزادی – آزادی آمد و شُد افراد، اجناس و کالاها، خدمات و سرمایه ها – باهم پیوند می دهد. معاهده های فوق الذکر صلح، رفاه و امنیت را به میلیون ها انسان در قارهء اروپا به ارمغان آورد.

برگزاری جشن ها در شهر نیویارک

بروز شنبه ۹ می ۲۰۲۰ میلادی (۲۰ ثور ۱۳۹۹ هجری شمسی)، آسمانخراش "امپایر ستِت" جهت بزرگداشت از اروپا، اتباع، ارزش ها و فرهنگ اش، با رنگ های آبی و زرد ملون گردید. امسال، یوم مذکور در جو و فضای ناشی از شیوع مرض ویروس کُرونا – "کووید-۱۹"، زمینه ساز تصدیر همبستگی اروپایی بود، و تنویر آسمانخراش "امپایر ستِت" با الوان اروپایی ، فُرصت گسیل یک پیام استظهار و پشتیبانی از جمیع افراد و احاد اعم از زنان و مردانی را که در خط مقدم مبارزه علیه این مرض واگیر قرار دارند، فراهم کرد.

یک بهار اروپایی در شورای امنیت

بعد از بلژیک در ماه فبروری (ماه های دلو/حوت)، کشورهای استونیا، فرانسه و آلمان متتابعاً ریاست شورای امنیت سازمان ملل متحد را از ماه می الی ماه جولای (از ماه ثور تا ماه سرطان) سال جاری میلادی بعهده خواهند گرفت.

این "بهار اروپایی" فُرصت نیکوی خواهد بود برای اثبات ارزش های که اتحادیهء اروپا و سازمان ملل متحد را باهم تقارب و وفاق می بخشد.

جهت دریافت معلومات مزید :
https://www.diplomatie.gouv.fr/fr/politique-etrangere-de-la-france/europe/union-europeenne-politiques-internes-et-questions-institutionnelles/article/la-journee-de-l-europe
https://onu.delegfrance.org/9-mai-Journee-de-l-Europe

تاریخ نشر 07/09/2020

قسمت بالایی صفحه