گفتگوی اختصاصی ژان – میشل مارلو سفیر فرانسه در افغانستان با روزنامهء ۸ صبح

گفتگوی اختصاصی ژان – میشل مارلو سفیر فرانسه در افغانستان با روزنامهء ۸ صبح - شنبه اول جوزا ۱۳۹۵ مصادف به ۲۱ می ۲۰۱۶

JPEG

سفیر فرانسه در افغانستان :

"توافقنامه‌ای که در سال ۲۰۱۲ میلادی به امضا رسید، در آن سه اولویت اصلی مشخص شده است. اولویت نخست، هماهنگی و همکاری در زمینه امنیت می‌باشد. اولویت دوم، در زمینهء انکشاف و توسعه افغانستان است که بخش‌های زراعت، صحت و زیرساخت‌های بزرگ، مثل آب و برق را شامل می‌شود. اولویت سوم، همکاری‌ها در زمینهء فرهنگی و همکاری‌ها میان پوهنتون ها، بورسیه‌های تحصیلی و در قسمت کار مختصصان باستانشناسی فرانسه در افغانستان می‌باشد. از آغاز ماموریتم در افغانستان از سه سال بدینسو، ما روی این سه بخش که در اولویت تفاهمنامه قرار دارند، کار کرده‌ایم." (...)

از دید من همکاری‌هایی را که تا به حال کرده‌ایم در آینده نیز ادامه خواهند یافت، زیرا ادامه و نگهداشتن این همکاری‌ها نهایت مهم است. برعلاوه اولویت‌های تعیین‌شده در این تفاهمنامه، در جریان یک سال و دو سال تغییر نمی‌کنند. وقتی شما در زمینه یک پروژه زراعتی تعهدی می‌سپارید و یا زمانیکه شما در عرصه برنامهء آموزشی، تعهد می‌کنید، یقینا می‌خواهید نتیجه آن را ببینید. (...)

... چنانچه قبلا متذکر شدم، افغانستان یک دوره مهم انتقال سیاسی را پشت سر گذشتانده است ؛ بصورت عموم فکر می‌کنم که یک هماهنگی خوبی میان دولت افغانستان و جامعه بین‌‌‌المللی وجود دارد. ما نظریات روی مسایل مختلف چون امنیت، توسعهء اقتصادی و مبارزه بر ضد فساد را با هم شریک می‌کنیم. اما تفاوت نظرهایی نیز وجود دارد، و آن این است که ما می‌خواهیم شماری از اصلاحات به زودی آغاز گردد، بگونه مثال یکی هم اصلاحات انتخاباتی است. (...)

من فکر می‌کنم افغانستان می‌تواند روی آینده خود اعتماد داشته باشد. اگرچه این کشور با چالش‌های امنیتی و اقتصادی مواجه است، اما به‌نظر من دو مساله بنیادی وجود دارد : نخست، وضعیت جغرافیایی می‌باشد که افغانستان را به‌عنوان نقطه اتصال مطرح می‌سازد، مثل پروژه‌های تاپی و بندر چابهار و غیره که می‌توانند باعث توسعه افغانستان شوند.
موضوع دوم که افغانستان دربارهء آینده‌اش اعتماد داشته باشد، گذشته‌اش می‌باشد. این کشور آنقدر ظرفیت دارد تا مشکلاتی را که از آن‌ها رنج می‌برد، حل کند." (...)


جهت مطالعهء متن کامل مصاحبه اختصاصی ژان – میشل مارلو سفیر فرانسه با روزنامهء ۸ صبح، اینجا کلیک کنید
: http://8am.af/1395/03/01/french-ambassador-afghanistan/

تاریخ نشر 07/09/2020

قسمت بالایی صفحه