"ملکه های کوچک کابل" مدت زمانی را در فرانسه سپری نمودند [fr]

اکنون باردیگر از تیم ملی بایسکل سواران افغانستان که بعد از سپری نمودن مدت زمانی در فرانسه به کشور برگشتند، با شما سخن می زنیم. این تیم، بخصوص در آزمون ورزش بایسکل رانی بین المللی بنام "البیژوَز" فرانسه شرکت ورزید.

مقاله ای را که چندی قبل در مورد تیم ملی بایسکل سواران افغانستان نگاشته بودیم، حتماً بخاطر دارید : [http://www.ambafrance-af.org/%D9%85%D9%84%DA%A9%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%88%DA%86%DA%A9-%DA%A9%D8%A7%D8%A8%D9%84-%D8%8C-%D9%88%D8%B1%D8%B2%D8%B4-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%B3%DA%A9%D9%84-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86]

و اینهم اخبار بکلی تازه از کارکردهای ورزشی "ملکه های کوچک کابل" که بعد از گذشتاندن یک دور اقامت در کشور فرانسه به وطن برگشتند : دو تن از خانم های جوان تیم بایسکل سواران افغان طی اقامت شان در فرانسه، در مسابقه بایسکل رانی "البیژوَز" که یک رقابت بین المللی ورزش بایسکل رانی محسوب می گردد، سهم گرفتند. قابل یادآوری می باشد که آماده ساختن شرایط و امکانات بود و باش ورزشکاران ما در فرانسه، خاصتاً بواسطهء یکی از تنظیم کنندگان دوش آقای لوران ژیل، سفیر اسبق و خودش بایسکل ران و همسرش خانم کلودیا کارسِرونی، موصوفه چندین مرتبه قهرمان جهانی "ماسترها" و با زمینه سازی و ایجاد سهولت از سوی سفارت، مساعد گردید.

JPEG

دو خواهر جوان افغان، معصومه و زهرا ۱۸ و ۱۹ ساله که در آغاز مسابقهء "البیژوَز" حاضر بودند، بتاریخ ۲۹ می (۹ جوزا) این چنین اظهار داشتند : "آمدن در کشور "تور دو فرانس" (یا دور فرانسه) خواب و آرزوی هر بایسکل ران است. از طالعی که به نصیب ما شده است، واقفیم." خواهران ورزشکار افغانی، معصومه و زهرا ستون های محکم تیم ملی بایسکل سواران نسوان افغانستان استند و قبل از برگزاری مسابقه متذکره فُرصت یافتند تا در حومهء شهر البی تمرین کرده و بدین ترتیب طی اجرای ده ها دور تمرینات ورزشی با روش های جدید مشق و تمرین این رشته ورزشی و با تجهیزات نوی که تولید کنندگان وسایل الکترونیکی وسایط نقلیه و در عین زمان شریک مسابقهء بایسکل رانی "البیژوَز" به اختیار شان قرار داده بودند، آشنا گردیدند.

مطبوعات فرانسه این موضوع را تحت پوشش رسانه ای خود قرار داده و بخصوص اورگان های های چاپی، مانند روزنامهء "لا دِپِش دو میدی" و رادیوهای "یورپ ۱"، "فرانس انتِر / فرانس انفو"، تعداد زیادی از رادیوهای محلی و ملی و همچنان دو شبکه بزرگ تلویزیونی "تلویزیون یک فرانسه" و "فرانس ۲" از کارکردهای چشمگیر ورزشی "ملکه های کوچک کابل" گزارشاتی تهیه کردند.

JPEG

در ختم مسابقهء بایسکل رانی "البیژوَز" با طی ۱۰۰ کیلومتر مسافه ، یکی از این دو قهرمان افغان موفق به راهیابی در جام جهانی مسابقات ورزش بایسکل رانی که در آخرماه آگست امسال (اوایل ماه سنبله ۱۳۹۵) در استرالیا برگزار می شود، گردید. هدف این دختران جوان ورزشکار بیش از هر زمانی دیگر پیروزی در بدست آوردن تکت ورود در بازی های اُلمپیک سال ۲۰۲۰ میلادی است.

جهت دسترسی به معلومات بیشتر در این زمینه، به چند گزارشی از گزارشات عدیده ای که مطبوعات فرانسه به آنها اختصاص داده است، مراجعه نمایید :

-  "تی.اف. ۱" : http://lci.tf1.fr/jt-we/videos/2016...
-  "یورپ ۱" : http://www.europe1.fr/emissions/car...
-  "فرانس ۲" : http://pluzz.francetv.fr/videos/jt_...
-  "فرانس انتِر / فرانس اَنفو" : http://www.franceinter.fr/depeche-d...
-  "لا دِپِش دو میدی" : http://www.ladepeche.fr/article/201...

تاریخ نشر 09/06/2016

قسمت بالایی صفحه