صحت – نُهمین کنفرانس علمی درمورد مرض ایدز یا سیدا (وی.ای.اچ. – ای.ای.اس. ۲۰۱‍۷) (پاریس، از تاریخ ۲۳ الی ۲۶ جولای ۲۰۱۷ / از اول تا ۴ اسد ۱۳۹۶)

فرانسه از تاریخ ۲۳ الی ۲۶ جولای ۲۰۱۷ میلادی (از اول تا ۴ اسد ۱۳۹۶ هجری شمسی)، میزبان نُهمین کنفرانس علمی درمورد مرض ایدز یا سیدا (وی.ای.اچ. – ای.ای.اس. ۲۰۱۷) در شهر پاریس بود.

JPEG

امسال این کنفرانس با همکاری آژانس تحقیقات فرانسه درمورد "وی.ای.اچ/سیدا یا ایدز" و امراض زردی وایروسی (ای.ان.ار.اس.) مشترکاً تنظیم گردید. بیش از ۶۰۰۰ اشتراک کننده در این مقطع حساس و خطیر تشریک آموخته ها و دانستنی ها دربارهء مرض واگیر در گردهمایی فوق تشریف آوردند. استاد ژان – فرانسوا دِلفِرسی، رئیس سابق آژانس تحقیقات برضد مرض ایدز و رئیس کُمیته مشورتی ملی اخلاق و خانم لیندا – گائل بیکر، رئیسهء انجمن بین المللی ایدز، معاونین مقام رهبری این نشست بودند. وزیر اروپا و امور خارجه جمهوری فرانسه در تمویل مالی یک برنامهء توزیع بورس های که به محققین جوان ممالک جنوب زمینهء اشتراک را در این کنفرانس فراهم می ساخت، سهم گرفت.

فرانسه بعد از سال های ۱۹۸۶ و ۲۰۰۳ میلادی (۱۳۶۵ و ۱۳۹۲ هجری شمسی) برای سومین مرتبه از این کنفرانس پذیرایی و میزبانی می کند. فرانسه عملاً یک فعال تاریخی در راستای مبارزه با مرض ایدز بوده، و این امر یکی از اولویت های مان را در عرصهء صحت جهانی تشکیل می دهد.

کشور ما بدین ترتیب دومین کمک کننده صندوق وجهی جهانی مبارزه علیه امراض ایدز، سل و ملاریا است. از زمان ایجاد این صندوق وجهی تا امروز، مجموع امداد مالی ما به این بنیاد به مقدار ۸،۴ میلیارد دالر بالغ می گردد.

فرانسه نهاد "یونایتئد" را خلق کرد و این کشور نخستین تمویل کننده آن بشمار می رود. نهاد "یونایتئد" عرضهء راه حل های بدیع را در بخش تداوی ، تشخیص و وقایه تسریع می بخشد.

تعهد فرانسه نیز با پشتیبانی از برنامه مشترک سازمان ملل متحد درمورد وی.ای.اچ./سیدا یا ایدز (یونوسیدا) صورت می پذیرد.

فرانسه امروز مبلغ بیش از ۵۰۰ میلیون یورو را سالانه به مبارزه علیه امراض انتقال پذیر تخصیص می دهد.

GIF

سرمایه گذاری مالی فرانسه در قبال امر مجادله علیه مرض واگیر، برعلاوه عملکرد سیاسی و کمک مان در بخش تحقیقات، منتج به پیشرفت های چشمگیر گردیده است : اکنون بیش از ۱۰ میلیون تن از افراد مبتلا به مرض ایدز در کشورهای در حال انکشاف بواسطهء برنامه های صندوق وجهی جهانی تحت معالجه قرار دارند، و میزان مرگ و میر در اثر تکلیف کشنده ایدز %۴۵ کاهش یافته است. از برکت بنیاد "یونایتئد" قیمت ادویه برای تدوای مرض ایدز صد چند کمتر شده است.

این بسیج در مقابل چالش های فراراه توجیه پذیر است : هر سال ۱،۲ میلیون انسان مبتلا به وایروس "وی.ای.اچ." می گردند و ۱،۱ میلیون تن هنوز هم از بابت این مرض حاد جان شان را از دست می دهند. نصف مریضان مصاب به مرض ایدز در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶ هجری شمسی) مستمراً به ادویه ضد وایروسی (ای.ار.وی.) دسترسی ندارند. این دسترسی خاصتاً در بعضی مناطقی چون افریقای مرکزی و غربی بطور اخص محدود بوده، و بیش از %۷۵ مریضانی که از مرض تباه کن ایدز رنج می برند، در ساحات یادشده محروم از دسترسی به ادویه ضد وایروسی استند.

جهت معلومات مزید در زمینه :
http://www.diplomatie.gouv.fr/fr/politique-etrangere-de-la-france/sante-securite-alimentaire-nutrition-et-agriculture-durable/actualites-et-evenements-sur-les-themes-de-la-sante-de-la-securite-alimentaire/actualites-et-evenements-lies-a-la-sante/article/sante-neuvieme-conference-scientifique-sur-le-vih-ias-2017-23-26-07-17

تاریخ نشر 25/07/2017

قسمت بالایی صفحه