شانزدهمین روز جهانی مبارزه علیه جزأی مرگ (۱۰ اکتوبر ۲۰۱۸ / ۱۸ میزان ۱۳۹۷)

فرانسه بمناسبت گرامیداشت از شانزدهمین روز جهانی مبارزه علیه جزأی مرگ یا مجازات اعدام، مخالفت اش را با تطبیق جزأی مرگ، و آنهم اگر در هرمکانی صورت گیرد و تحت هرگونه حالات و شرایطی اجرا گردد، تذکار می دهد. فرانسه در راستای امحای جهانی این سزای ناعادلانه، غیرانسانی و ناکارآ متعهد و پابند بوده، و از همه دولی که تا هنوز جزأی مرگ یا اعدام را تعمیل می کنند، می طلبد تا یک روند استمهالی یا تعلیقی را در قبال محو قطعی این مجازات اشد راه اندازی نمایند.

JPEG

فرانسه از تصمیم کشورهای مغلستان، گینهِ و بورکینا فاسو مبنی بر محو جزأی مرگ استقبال و تمجید می کند. فرانسه از وضع و تصویب دومین پروتوکول اختیاری از سوی گمبیا در ارتباط با پیمان بین المللی وابسته به حقوق مدنی و سیاسی به هدف الغای جزأی مرگ، و همچنان از امحای مجازات اشد برای جرایم حقوقی از سوی گواتمالا، نیز استقبال و قدردانی می کند.

فرانسه مراتب نگرانی و تشویش خویش را از رجوع متواتر به تحمیل جزأی مرگ در تعداد کثیر دول یادآور می شود.

فرانسه تمام دول را دعوت می کند تا در راستای تنظیم هفتمین کنگره جهانی مبارزه علیه جزأی مرگ یا مجازات اعدام که از تاریخ ۲۷ فبروری الی اول مارچ ۲۰۱۹ میلادی (از ۸ تا ۱۰ حوت ۱۳۹۷ هجری شمسی) در شهر بروکسِل دایر می گردد، بسیج شوند. فرانسه از دول جهان نیز می خواهد تا از قطعنامه ای که خواستار اجرای یک روند استمهالی جهانی درمورد جزأی مرگ است و از سوی هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل تصویب گردید، پشتیبانی کنند.

"جزأی مرگ یا اعدام نشان خاص و جاویدان وحشت و بربریت است." – ویکتور هوگو (سخنرانی مورخ ۱۵ سپتامبر ۱۸۴۸ میلادی / ۲۴ سنبله ۱۲۲۷ هجری شمسی)

جهت دریافت معلومات مزید :
https://www.diplomatie.gouv.fr/fr/politique-etrangere-de-la-france/droits-de-l-homme/peine-de-mort/actualites-liees-a-l-action-de-la-france-pour-l-abolition-de-la-peine-de-mort/article/16e-journee-mondiale-contre-la-peine-de-mort-10-10-18

تاریخ نشر 07/09/2020

قسمت بالایی صفحه