دیدار سرپرست وزارت تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان با کاندیدان بورس های جمهوری فرانسه [fr]

بروز چهارشنبه ۱۶ ماه اگست سال ۲۰۱۷ میلادی (۲۵ اسد ۱۳۹۶ هجری شمسی) به تعداد ۱۷ تن از محصلین افغان کاندیدان پیگیری تحصیلات در فرانسه که در چوکات برنامهء ( بورس های حکومت فرانسه) انتخاب شده اند، طی یک مراسم وداعیه از سوی آقای عبدالطیف روشن سرپرست وزارت تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان در مقر این وزارت واقع در کابل پذیرفته شدند.

JPEG

آقای روشن در این مراسمی که نمایندگان بخش همکاری های فرهنگی سفارت فرانسه مقیم افغانستان نیز اشتراک ورزیده بودند، ضمن اشاره به اهمیت روابط و مبادلات میان دولت های افغانستان و فرانسه، این برنامه را برای تقویت ظرفیت های محلی مهم و سودمند توصیف نمود. وی از تعهد تاریخی جمهوری فرانسه که فعالیت اش در چهارچوب معاهدهء دوستی میان دولت های فرانسه و افغانستان منعقده سال ۲۰۱۲ میلادی (۱۳۹۱ هجری شمسی) صورت می پذیرد، اظهار سپاس و امتنان نمود. همکاری های تعلیمی و علمی میان پوهنتون های مملکتین ستون محوری این معاهده را تشکیل می دهد.

JPEG

همچنان، عبدالتواب بالاکرزی، معین امور اکادمیک وزارت تحصیلات عالی افغانستان، طی سخنرانی درمورد مسئولیت های محصلین کاندید که در واقع نمایندگان افغانستان در فرانسه محسوب می شوند، صحبت نمود. وی ابراز امیدواری کرد که این برنامه در آینده نیز ادامه پیدا کند. در بخش دیگر این برنامه، یکی از کاندیدان بورسیه به نمایندگی از سایرین نیز رشته سخن را بدست گرفت.

JPEG

قابل یادآوری است که سفارت فرانسه مقیم افغانستان همه ساله به تعداد دستکم بیست بورس تحصیلی را برای محصلین افغان جهت ادامه تحصیلات شان در مقطع ماستری اعطأ می نماید. کاندیدان بورسیه افغان در ماه اگست سال ۲۰۱۷ میلادی (اسد/سنبله ۱۳۹۶ هجری شمسی) عازم کشور فرانسه می گردند. معهذآ، چهارچوب این برنامه مشمول کاندیدان مقطع دوکتورا نیز است.

تاریخ نشر 07/09/2020

قسمت بالایی صفحه