حمایت فرانسه از احیای صنعت و تولید پنبه در افغانستان [fr]

کشت پنبه در افغانستان از سال ۱۹۳۰ میلادی به این‌سو آغاز شد. سپس تولید این محصول ۶۰ درصد در شمال افغانستان ولایت‌های (بلخ، جوزجان و سرپل) ترویج پیدا کرد و بعد از آن در ولایت‌های شمال‌شرقی (بغلان، کندز و تخار) و در جنوب افغانستان ولایت (هلمند) آغاز شد. در پایان دهه ۱۹۷۰میلادی این مناطق، سالانه در حدود ۱۷۰ هزار تن، پنبه‌دانه تولید داشتند.

اما از سال ۱۹۸۰ میلادی به این‌طرف، صنعت و تولید پنبه در مناطق متذکره آسیب زیاد دید. این موضوع سبب شد تا در جریان ۱۰ سال جنگ، تولید پنبه به ۳۰ هزار تن، کاهش پیدا کند. با این همه، امروزه کشت پنبه در شمال افغانستان یک‌بار دیگر رونق گرفته و به شکل قابل ملاحظه‌ای در ولایت (بلخ) رشد کرده است. برعلاوه در شمال‌شرق کشور، جایی که در آن ۲۰ درصد پنبه در دهه ۷۰ کشت می‌شد، این رقم به‌‌ همان میزان تا به‌حال باقی مانده است.

JPEG

آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۴ میلادی تولید ملی پنبه در افغانستان را ۸۵ هزار تن نشان می‌دهد که از این میزان ۸۰ درصد تولید به پاکستان به شکل «پنبه‌دانه» صادر می‌شود و ۲۰ درصد این محصولات برای استفاده داخلی (ساخت توشک و بالشت) استفاده می‌شود. این در حالی است که تنها یک واحد یا مرکز بافت (ریسندگی) در پلخمری وجود دارد که پارچه تولید می‌کند.

در ماه نوامبر سال ۲۰۰۴ میلادی آژانس توسعه‌ای فرانسه (اِ.اف.دی)، به ارزش ۱۰ میلیون یورو کمک مالی را به افغانستان اهدا کرد تا از آن در قسمت احیای صنعت پنبه‌ی خود استفاده کند. همکاری فرانسه – افغانستان در پروژه زیر نام «پروژه افغانستان جدید برای انکشاف پنبه و روغن» ایجاد شد تا مرحله اجرایی این کمک مالی را فراهم سازند. این پروژه در سال ۲۰۰۵ میلادی آغاز به کار کرد و دو شرکت را در بخش‌های تولید پنبه و روغن در ولایت‌های بلخ و کندز راه‌اندازی کرد. به همین ترتیب، پروژه افغانستان جدید برای انکشاف پنبه و روغن، واحدی را برای تولید و گسترش تخم‌های بذری اصلاح‌شده حبوبات، غله‌جات و پنبه ایجاد کرد و در ضمن این واحد برای تولیدکنندگان تخم‌های بذری و تهیه‌ی غله‌جات، مواد سم‌پاشی و کودکیمیایی را فراهم می‌کرد.

JPEG

بین سال‌های ۲۰۰۵ و اپریل ۲۰۰۷ میلادی، هم‌زمان با پایان قرارداد همکاری فرانسه در این پروژه‌ها، بازدهی محصولات بیش از دو برابر شد و تولید پنبه از ۳۰ هزار به ۶۰ هزار تن افزایش یافت. این پروژه سبب شد تا پیش‌رفت‌های قابل ملاحظه‌ای را در بخش تولید و برداشت پنبه داشته باشیم. هم‌زمان با پایان‌یافتن پروژه متذکره در این بخش، به‌خاطر حفظ دست‌آورد‌ها و نتایج به دست آمده، کشور فرانسه در سال ۲۰۰۸ میلادی به ارزش ۵٫۲ میلیون یورو را به‌وزارت زراعت آبیاری و مالداری افغانستان کمک کرد. این کمک به‌خاطر ادامه پشتیبانی این کشور از توسعه کشت پنبه در چارچوب پروژه حمایت از زراعت شمال‌شرق صورت گرفت. اولین فعالیت این پروژه ایجاد مزرعه تحقیقاتی تخم بذری «پوزه‌ایشان» در حوالی پلخمری می‌باشد.

JPEG

در چهارچوب همین پروژه چهار واحد ایجاد شد:
– در این میان یک واحد تحقیقاتی زراعتی است که دارای آزمایشگاه و بخشی به‌نام انتخاب انواع پنبه، حبوبات، غله‌جات و دانه‌های روغنی است. این واحد زمینه بازدهی بالا یا نتایج خوب و جای‌گزینی کاشت در دو فصل سال می‌باشد. این آزمایشگاه به شکل موازی در کنار تخنیک‌های زراعتی روش استفاده درست از منابع کمیاب آبی منطقه، تقویت حاصل‌خیزی خاک، محدود ساختن استفاده از مواد کشنده آفت‌ها (مواد بیولوژیکی و آبیاری کنترول‌شده) نیز می‌باشد. چنان‌که پس از سه سال، ۲۰ نوع پنبه مختلف آزمایش شده و از میان آن‌ها پنج‌نوع آن در لیست بذرهای اصلاح‌شده درج شده است.
واحد دیگری زیرنام حمایت از انکشاف تخم‌های بذری اصلاح‌شده در بخش خصوصی در قالب این پروژه می‌باشد. تخم‌های بذری اصلاح‌شده که توسط این واحد تحقیقی تولید می‌شود به شرکت‌های خصوصی فروخته می‌شود. پس از آن این شرکت‌ها بذرهای اصلاح‌شده را در مقیاس‌های بزرگ‌تر به بازارهای کشور عرضه می‌کنند.

هم‌چنان واحد دیگری برای حمایت از هماهنگی‌های زراعتی و موسسات مسلکلی زراعتی ایجاد شده است. ۶ مرکز کوچک پنبه «تولیدکننده محصولات پنبه» و تولید روغن که توسط پروژه تمویل می‌شد و بعد از آن به گروه‌های تولید‌کننده دیگر تخصیص می‌یافت تا آن‌ها نیز بتوانند با استفاده از آن در قسمت افزایش و رشد تولیدات خود اقدام کنند.
واحد دیگر برای رصد و جستجوی فرصت‌های اقتصادی این محصول، در قالب این پروژه در قریه‌جات ایجاد شد. هدف این واحد بیشتر وظیفه آگهی‌دهی و اطلاع‌رسانی به کسانی را به عهده دارد که در قسمت صنعت پنبه فعالیت دارند. این واحد نیز در راستای توسعه زراعت و فضای که همه در آن بتوانند محصولات خویش را انکشاف داده و به بهره‌برداری برسانند فعالیت می‌کند.

جهت دریافت معلومات مزید درمورد فعالیت آژانس انکشافی فرانسه در افغانستان :

http://www.afd.fr/home/pays/asie/ge...

PNG

تاریخ نشر 07/09/2020

قسمت بالایی صفحه