تدویر جلسهء مشورتی معاهده درمورد قطب جنوب - (آر.سی.تی.ای.) در پاریس – (از ۱۴ الی ۲۴ جون سال ۲۰۲۱ میلادی / از ۲۴ جوزا تا ۳ سرطان سال ۱۴۰۰ هجری شمسی)

قطب جنوب، جنوبی ترین قارهء زمین را تشکیل می دهد. قطب جنوب اگر دارای باشندگان دائمی نیست، معهذأ حضور ۵۲ پایگاه علمی اش برعکس از حدوداً ۱۵۰۰ دانشمندی که از انزوأ و تجرید، تندی و ناهنجاری اقلیمی، اما مناسب و سازگار با تحقیقات و تتبعات علمی متمتع می گردند، استقبال و میزبانی می کند.

JPEG

معاهده درمورد جنوبگان که در سال ۱۹۵۹ میلادی (سال ۱۳۳۸ هجری شمسی) از سوی ۱۲ کشور جهان، یعنی ارژآنتین، استرالیا، بلژیک، شیلی، فرانسه، جاپان، زئلاند جدید، ناروی، اتحاد جنوب افریقا، اتحاد جماهیر شوروی، انگلستان و ایالات متحده امریکا و بعداً با الحاق ۴۲ دولت دیگر عقد گردید، تسجیل و اذعان می دارد که "قارهء سپید" بالخص به فعالیت های مسالمت آمیز و علمی اختصاص یافته است. معاهده متذکره هر نوع ادعای ارضی را نیز منجمد گردانیده و همکاری بین المللی را ارتقاء و اضطلاع می بخشد.

سالانه، دول عضو متناوباً یک جلسهء مشورتی معاهده درمورد قطب جنوب – (آر.سی.تی.ای.) را تنظیم و تدویر می کنند. در سال ۲۰۲۱ میلادی (سال ۱۴۰۰ هجری شمسی)، چهل و سومین جلسهء مشورتی معاهده درمورد قطب جنوب – (آر.سی.تی.ای.) از سوی کشور فرانسه تنظیم و تنسیق می یابد. جلسه فوق الاشعار از روز دوشنبه ۱۴ الی روز پنجشنبه ۲۴ جون سال ۲۰۲۱ میلادی (از تاریخ ۲۴ جوزا تا ۳ سرطان سال ۱۴۰۰ هجری شمسی) برگزار می گردد.

اهداف جلسات مشورتی معاهده درمورد قطب جنوب - (آر.سی.تی.ای.) کدام ها است ؟

جلسهء مشورتی معاهده درمورد قطب جنوب – (آر.سی.تی.ای.) به ۵۴ دولت عضو زمینهء اتخاذ تدابیر لازمه را در راستای تأمین رعایت اصول، پیگیری اهداف معاهده درمورد قطب جنوب - (آر.سی.تی.ای.) و همچنان پروتوکول موسوم به "مادرید" منوط به حراست و محافظت از محیط زیست جنوبگان – (منعقده ماه اکتوبر سال ۱۹۹۱ میلادی / ماه های میزان/عقرب سال ۱۳۷۰ هجری شمسی) فراهم می کند.

منظور، بخصوص انجام مطالعه و مداقه، تدوین و ترقیم، ارائهء توصیه و سفارش به حکومت ها در قبال اتخاذ تدابیر مختص به تسهیل موارد آتی است :

- تحقیقات و تشبثات علمی در قطب جنوب ؛

- همکاری علمی بین المللی در منطقه متذکره ؛

- تعمیل حقوق تفتیش و نظارت پیش بینی شده در مادهء هفتم معاهده فوق الذکر.

جلسهء مشورتی معاهده درمورد قطب جنوب – (آر.سی.تی.ای.) به تطبیق دستورالعمل های عدلی و قضایی در جنوبگان، و محافظت و تحفظ جانوران و گیاهان نیز اعتداد و رسیدگی می کند.

قطب جنوب، ذخیره طبیعی مختص به صلح و علم

پروتوکول مادرید مخصوصاً با منع استحصال منابع معدنی در جنوبگان، قطب جنوب را بسان "ذخیره طبیعی مختص به صلح و علم" تشیید نموده، رقم زد. متن مزبور که به ابتکار آقایان میشِل روکار و بوب هوک، صدراعظمان فرانسه و استرالیا به حیز تحریر درآمد، سنگ تهداب اصلی را می گذارد که بر مبنی آن فعالیت ها در قطب جنوب باید بگونه ای مدیریت و هدایت گردد تا به تحدید هنایش و تأثیرات منفی بر محیط زیست و نظم های طبیعی انجامد.

قطب جنوب حاوی تنوع طبیعی استثنأیی بوده و این غنامندی جنوبگان موجد یک لابراتوار ممتاز برای همکاری بین المللی و تحقیقات و تفحصات علمی در بسا عرصه ها، مانند، هواشناسی، زمین شناسی، زیست شناسی، نجوم، طبابت وغیره شده است.

قطب جنوب در چند رقم :

- ۱۴،۲ میلیون کیلومتر مربع مساحت ؛

-  %۷۰ آب شیرین کرهء زمین در کلاهک یخبندان اش قرار دارد ؛

- قشر یخ می تواند تا ۱،۶ کیلومتر ضخامت داشته باشد ؛

- ایستگاه دومون دیورویل از لحاظ روال اوضاع جوی با نیو همشیر واقع ایالات متحده، حائز شاخصه معلی جهانی مهب یا شدت و حدت وزش شمال بسرعت ۳۷۲ کیلومتر در ساعت است.

PNG ایستگاه فرانسوی دومون دیورویل طی فصل تابستان جنوبی

جهت دریافت معلومات مزید و جامع درعرصه : https://atcm43paris.fr/
https://onu.delegfrance.org/reunion-consultative-du-traite-sur-l-antarctique-a-paris-14-au-24-juin-2021

تاریخ نشر 14/06/2021

قسمت بالایی صفحه