بتاریخ 19 مارچ 2015 مطابق 28 حوت 1393، سفارتخانه های فرانسه روز محفل طعم غذاهای فرانسوی را تجلیل می کنند. [fr]

JPEG

سفارتخانه های فرانسه بتاریخ 19 مارچ ( 28 حوت )، برعلاوه رستورانت های شریک در محفل، بسیج خواهند شد تا در داخل محوطهء سفارت های کشور مذکور ضیافت شب جهت صرف و طعم غذاهای فرانسوی را تنظیم نمایند. شبکه های قونسلی و فرهنگی فرانسه نیز در اکثر ممالک این رویداد بیسابقه و صمیمانه را تجلی خواهند داد. در اثر این تعهد، ضیافت های شبانه برای صرف طعام فرانسوی در عین شب در 150 کشور جهان انسجام خواهد یافت.

پنجشنبه 19 مارچ 2015 مصادف 28 حوت 1393، بمناسبت تجلیل از فرهنگ آشپزی و خوراک فرانسوی، 1500 غذای شب در رستورانت ها و سفارتخانه های منقسم در 150 مملکت در 5 قارهء زمین با دعوت شبانگاهی مردم برای صرف باهمی غذای شب فرانسوی پیشکش خواهد شد. در هر رستورانت اشتراک کننده، با وفادار بودن به ارزش های خاص خودش یعنی شریک ساختن، خوشی و لذت، مراعات نمودن صرف غذای خوب و سالم و احترام به کرهء زمین، این رویداد به هنر پُخت و پزِ زنده، باز و خلاق ارج خواهد گذاشت.

محفل طعم غذاهای فرانسوی به ابتکار اَلَن دوکاس و وزیر امور خارجه و انکشاف بین المللی فرانسه انضمام می یابد.

آقای لوران فابیوس وزیر امور خارجه و انکشاف بین المللی حین معرفی پروژه اظهار داشت : "آشپزی و نوشابه های ناب میراث فرانسه است ... طعام های آماده شده به شیوهء فرانسوی بعد از سال 2010 در لِست میراث جهانی یونسکو یا نهادِ علوم، امور فرهنگی و تعلیمی سازمان ملل متحد درج گردیده است. اما این میراثی نیست که فقط بدان نگریست، افتخار کرد یا از آن لذت برد، علاوتاً بایستی آن را ثمربخش ساخت و به قدر و قیمت اش ارجیحت داد".

ازجانب دیگر آقای اَلَن دوکاس چنین گفت : "آشپزی فرانسوی بازگوی پُخت و پزی است که در مطابقت با ماحول اش بسوی ترتیب دهی غذاهای سبک و سهل الهضم تحول نموده است. ... سخاوت، شریک ساختن طعام و عشق به آنچه زیبا و خوب است، وجوهات مشترک آن می باشد. این محفل یک لحظهء شعف جادویی و فُرصتی برای گرفتن جشن هنرِ آشپزی فرانسوی در همهء جهان خواهد بود".

با الهام از طرح غذای اوگوست اِسکوفیهِ مشهور به "ضیافت شب اِپیکور" در سال 1912 میلادی، در یک شب، یک نوع مینوی طعام در چندین شهر جهان، برای زیادترین تعداد مهمانان تقدیم خواهد شد. محفل طعم غذاهای فرانسوی با داشتن اراده محکم جهت شریک ساختن رستورانت ها در چهار کنج دنیا، این مفکورهء زیبا را دوباره احیآ می کند.

سرآشپزان در طعامخانه های خود، یک مینوی غذاَ به طرز فرانسوی متشکل از ترکیبی خاص اشتهاآور به سُنَت فرانسوی، ترکیباتی از غذای سرد، خوراک گرم، ماهی یا میوه های بحری، گوشت سُرخ یا گوشت سفید مُرغ، پنیر فرانسوی یا منتخبی از پنیرها، حلویات چاکلیت دار، نوشابه های از انگور و ترکیب هضم کن فرانسوی در آخر طعام را برای صرف و نوش جان مدعوین تقدیم خواهند کرد. البته سرآشپزان مذکور در برازنده ساختن فرهنگ و سُنَت پُخت و پز شان آزاد می باشند.

یک آشپزی به دسترس همگان، از چای و طعامخانه عادی گرفته تا تدوین و آرایش میزطعام های مجلل و استثنآیی، از خوراکه های آماده شده با محصولات تازهء فصل، برچیده از کشتزارهای محلی اما با داشتن شحم، شکر، نمک و پروتئین اندک !

تعیین قیمت مینوی غذاَ مربوط به رستورانت است، ولی هر رستورانت به پرداخت 5% فروشات خود به یک موَسسهء خیریه در بخش خدمات صحی و حفظ زیست محیطی ترغیب می گردد.

یک سفری در دنیای خوراک و طبخ

فرانسه دعوت یک سفر واقعی را به جهان ارسال می دارد : اجماع بیش از 1500 سرآشپز از 5 قاره که دستآوردهای هنر آشپزی فرانسه را به ملکیت خود درمی آورند تا استعداد و مهارت خودرا در لابلای 1500 مینو نشان دهند !

سایت ذیل از تاریخ 21 جنوری 2015 مطابق اول دلو 1393، جمله رستورانت های شریک مراسم را معرفی می کند :
www.goodfrance.com.

JPEG

تاریخ نشر 05/03/2015

قسمت بالایی صفحه