ایالات متحده امریکا – معاهده درمورد نیروهای هسته ای میان بُرد

سوال : دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا اعلام کرد که ایالات متحده امریکا از معاهده روسیه – امریکا درمورد محو و نابودی موشک های بالیستیک کوتاه بُرد و میان بُرد (اف.ان.ای.) خارج خواهد شد. این ابلاغیه یا اخطاریه را چگونه ارزیابی می کنید ؟ تصمیم مذکور می تواند چه عواقبی را درپی داشته باشد ؟

جواب : رئیس جمهوری فرانسه اهمیتی را که فرانسه به این توافقنامه، بخصوص برای تأمین امنیت اروپا و ثبات راهبردی مان قائل است، به رئیس جمهور ترامپ تذکار داد.

فرانسه به ابزار تسلط بر اسلحه متعارف و هسته ای اهمیت بزرگی می دهد. تشویش و نگرانی متحدین از بابت تجاوز و نقض خیلی ممکنه روسیه و عدم شفافیت در امر تعمیل توافق درمورد نیروهای هسته ای میان بُرد از سوی روسیه، حین نشست عالی پیمان سازمان اتلانتیک شمال – "ناتو" در ماه جولای ۲۰۱۸ میلادی (ماه های سرطان و اسد ۱۳۹۷ هجری شمسی) مجدداً ابراز گردید. ما درمورد اعلام خروج امریکا از این معاهده منع تولید و گسترش موشک های هسته ای با شرکای نزدیک مان در تماس و ارتباط تنگاتنگ استیم. مشاوره و مشافهه میان ایالات متحده امریکا و فِدِراسیون روسیه هفته جاری بازهم انجام یافت. ما از همه جوانب ذیدخل مسئله می خواهیم تا از اتخاذ هرنوع تصمیمی یکجانبه و عجولانه ای که بعداً ممکن باعث پشیمانی گردد، اجتناب ورزند.

JPEG

جهت دریافت معلومات مزید :
https://www.diplomatie.gouv.fr/fr/dossiers-pays/etats-unis/evenements/article/etats-unis-traite-sur-les-forces-nucleaires-a-portee-intermediaire

تاریخ نشر 23/10/2018

قسمت بالایی صفحه