افغانستان - سوال و جواب - متخذی از جلسهء مطبوعاتی (۶ جولای ۲۰۲۱ میلادی / ۱۵ سرطان ۱۴۰۰ هجری شمسی) [fr]

سوال : بعد از وقوع درگیری ها با طالبان در شمال شرق افغانستان، حدوداً هزار تن از عساکر افغان در ختم شب یکشنبه ۴ و آغاز صبح یوم دوشنبه ۵ جولای (۱۳ و ۱۴ سرطان سال ۱۴۰۰ هجری شمسی) به تاجکستان فرار نمودند. آیا می پندارید این یک تهدیدی برای ثبات کشور و منطقه است ؟

جواب : فرانسه از وخامت شرایط و اوضاع امنیتی در افغانستان و پیامدهای آن برای ثبات منطقه، عمیقاً مضطرب و نگران است. فرانسه از طرفین ذیدخل روند صلح بین الافغانی، و بخصوص از طالبان می خواهد تا جهت نیل به یک راه حل سیاسی منازعه و استقرار یک آتش بس، روال مذاکرات را در اسرع وقت ازسرگیرند. این دیگر مربوط به طالبان می گردد تا به چرخهء خشونت غیر قابل قبولی را که موازیاً با انجام گفتگوهای بین الافغانی در شهر دوحه بحرکت درآورده اند، خاتمه دهند، وعلی الخصوص به تعهد شان مبنی بر قطع مؤبد روابط شان با سازمان های هراس افگن بین المللی، مانند القاعده و "داعش" احترام گزارند.

فرانسه جهت استظهار و حمایت از روند صلح در افغانستان، به انجام مشاورت و تبادل نظرات تنگاتنگ خویش با کشورهای منطقه، و آنهم بمنظور دریافت یک راه حل سیاسی ای که باید دستآوردهای مردم سالار را درعرصهء حقوق بشر حفظ کند، ادامه خواهد داد. فرانسه علاقه مند و وابسته به ثبات و امنیت منطقوی دول منطقه است.

تاریخ نشر 07/07/2021

قسمت بالایی صفحه