استاد بهزاد بالاخره به هرات باستان برگشت ! افتتاح نمایشگاه آثار میناتوری غرب افغانستان (۲ دسامبر ۲۰۱۷ / ۱۱ قوس ۱۳۹۶) [fr]

بزرگسازی آثارعمده هنر میناتوری غرب افغانستان که اکثر آنها در دربار عصر شاهان تیموری هرات باستان بواسطهء استاد سترگ کمال الدین بهزاد (۱۴۵۰ – ۱۵۳۵ میلادی / ۸۲۹ – ۹۱۴ هجری شمسی) طراحی و نقاشی شده است، در قلب قلعه تاریخی اختیارالدین - بالاحصار هرات باستان به نمایش گذاشته شد. قابل یادآهانی می باشد که در زمینه، چندی قبل در همین سایت سفارت مقاله ای انتشار یافت. سفیر کبیر فرانسه مقیم افغانستان مهمان افتخاری این مراسم افتتاحیه آثار میناتوری کشور بود.

JPEG

طبع مجدد / بزرگسازی آثار میناتوری غرب افغانستان که قبلاً در سایت سفارت از آن یادآوری گردید (https://af.ambafrance.org/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D9%85%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%AF-%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D9%87)، و در داخل کارگاهی بنام "دوپُن" در شهر پاریس تعبیه گردیده و انجام یافته است، در محوطهء سه تالار بازسازی شده بگونه مجلل و زیبا وابسته به قلعه باستانی اختیارالدین یا بالاحصار هرات به نمایش گذاشته شد. آقای فرانسوا ریشیهِ، سفیر کبیر جمهوری فرانسه مقیم جمهوری اسلامی افغانستان در کنار آقای محمد آصف رحیمی، والی ولایت هرات، با حضورداشت خویش به این مراسم افتتاحیه ای که بروز شنبه ۲ دسامبر۲۰۱۷ میلادی (۱۱ قوس ۱۳۹۶ هجری شمسی) برگزار گردید، افتخار بخشید.

JPEG

متعاقباً، حاضرین بخصوص با استفاده مفید از تشریحات و توضیحات تاریخی و هنری پروفیسور مایکل بِری و جهت بازدید و آشنایی با این طبع مجدد / بزرگسازی تابلوهای شکوهمند میناتوری غرب افغانستان، بصوب تالارهای نمایشگاه تشریف بردند.

JPEG

جمیع بازدیدکنندگان و علاقه مندان هنر میناتوری افغانستان می توانند طی سه ماه آینده این آثار نفیس و بزرگ میناتوری غرب کشور را حداقل در بالاحصار هرات از نزدیک تماشا و تمجید نمایند. ما به آنعده ای از شما معززینی که امکان و فُرصت سفر را به آنجا ندارند، خریداری کتاب خیلی دلچسپ و زیبای مختص به این هنر را تحت عنوان "هنر تصویری در اسلام اوسطایی و معمای استاد بهزاد هرات (۱۴۶۵ – ۱۵۳۵ میلادی / ۸۴۴ – ۹۱۴ هجری شمسی)" که از جانب پروفیسور مایکل بِری تألیف گردیده و آذین طبع یافته است، اکیداً توصیه می نماییم.

JPEG

سفیر کبیر فرانسه ضمن سخنرانی اش تذکار داد که این نمایشگاه ثمره همکاری سه جانبه میان سفارت جمهوری فرانسه، انستیتیوت امریکایی مطالعات افغانستان و سفارت ایالات متحده امریکا است. آقای فرانسوا ریشیهِ، سفیر فرانسه در افغانستان از اینکه آثار عمده هنر میناتوری بشکل واضح و بسیط جهت مشاهده و مطالعه بدین منوال به افغان ها ارائه می گردد، اظهار شعف و رضایت نمود. موصوف خاصتاً اهمیت بسزأی آشنایی "دوباره" جوانان افغان را با این بخش خطیر تاریخ هنری که ایشان با شناخت و درک ژرف از آن می توانند از فرهنگ چندهزار ساله سرزمین افغانستان و سهم و مساعدت کثیر اساسی این پدیده سازنده به فرهنگ جهانی بخود ببالند، خاطر نشان ساخت.

JPEG

بمناسبت مراسم افتتاحیه آثار منقوش هنر میناتوری، پروفیسور مایکل بِری بخاطر تمامی آثار بشرشناسی و تاریخی اش درمورد افغانستان، و همچنان بحیث مورخ هنری که در راستای کشف کمک فوق العاده هنر تصویری اوسطایی در دربار عصر شاهان تیموری هرات جد و جهد خستگی ناپذیر ورزیده است، مورد تفقد و تمجید مقامات اداری و فرهنگی شهر باستانی هرات قرار گرفت.

JPEG

پروفیسور مایکل بِری بعد از یادآوری منشأ و تکوین این آثار میناتوری و اهمیت و موقف بسزأی آنها در جهان اسلام اوسطایی، به سامعین خویش نیز تشریح داد که چگونه هنر میناتوری غرب افغانستان از ورای تابلوهای منقوش ظریف اش، و آنهم زمانیکه هنرمندان بزرگ هنر نقاشی مغرب زمین چون ماتیس در اوایل سده بیستم میلادی آنها را دریافتند و به محتوی آثار مذکور پی بردند، هنر دنیای غرب را عمیقاً تحت تأثیر قرار داده بود.

JPEG
JPEG

تاریخ نشر 17/12/2017

قسمت بالایی صفحه